ZŠ Trnka Dobříš

Domů

05.12. 2023
Adventní dílny 2023
Víte, co je to orb a jak jej vyrobit? První prosincové dopoledne se v naší škole neslo v duchu tvořivých adventních dílen. Všichni žáci prvního stupně si vyrobili spoustu vánočních dárečků, přáníček, andílků a dekorací z nejrůznějších materiálů. Nechyběl ani sklář, u kterého si děti měly možnost vyzkoušet, jak vyfouknout pravou vánoční ozdobu. Celou školu provoněla vůně jehličí a purpury. Děkujeme všech zúčastněným za skvěle připravené dílničky, ve kterých byla tvoření velká radost!
Detail »
05.12. 2023
Linoryt
Víte, co je linoryt? Uměli byste si poradit s barevným soutiskem? Naši páťáci se to právě učí...
Detail »
Zahájení adventu 2023
V pátek 1. 12. 2023 v 17 hodin se na Vás v TRNCE budeme těšit při společném zahájení adventu. Čeká nás rozsvícení vánočního stromku, výrobky z obchůdku Rukama Nohama, prodej vánočních dekorací i vlastní vyrábění například skleněných ozdob. Nebude chybět ani občerstvení a společné povídání. Přijďte se podívat!
Detail »
29.11. 2023
Pražská střela
Hurá, hurá, hurá! Další úspěch v týmové matematické soutěži. Tentokrát tým BetaGama v Pražské střele získal třetí místo a příští týden míří na Gymnázium Christiana Dopplera do finále! Byl to stres, nadšení i vyčerpání. Dvě hodiny počítání! Držte nám palce!
Detail »
Úvod do geologie 2023
Víte, jak je stará naše Země? Zamýšleli jste se někdy nad tím, kdy se na ní objevil první život? A kdy první buňky s jádrem? A co teprve my lidé? I o tom jsme spolu s panem geologem přemýšleli v deváté třídě v rámci úvodu do geologie. Zajímali jsme se také o to, jak lidé vědí, z čeho je složené naše planeta, a jak vůbec můžeme tušit mocnost jednotlivých vrstev. Zkoušeli jsme se vlnit jako seismické vlny a prošli jsme jakožto minerály celým geologickým cyklem. Geologická lekce byla zábavná, poučná, s prostorem pro zvídavé dotazy a moc jsme si ji užili. Už se těšíme na další objevování! Děkujeme Honzo Soumare!
Detail »
27.11. 2023
Páťáci v Praze
Víte, proč měl Karel IV. hlavu trochu na stranu a shrbená záda? Kolik ledňáčků najdete na Staroměstské mostecké věži a před čím Karlův most tito ledňáčci chrání? A co vybojoval Bruncvík pro české země? Páťáci se dnes zúčastnili hravé prohlídky Prahy, při které odpovídali na tyto hádanky a ještě spoustu dalších. A před návratem se pak stihli podívat ještě krátce i na Pražský hrad.
Detail »
27.11. 2023
Vůně Vánoc
Celá škola začíná vonět jehličím, přípravy na advent jsou v plném proudu. Překvapení mohou čekat i na učitele. Třeba v podobě vkusně vyzdobeného vozíčku. I se světýlky...
Detail »
Vážení rodiče, chceme Vás informovat o tom, že v době vyhlášené stávky 27. 11. 2023 bude naše škola plně v provozu, výuka proběhne podle rozvrhu a plánovaných aktivit. Neznamená to, že souhlasíme s opatřeními, která navrhuje MŠMT. Naopak, navrhované změny vnímáme jako velmi nešťastné, protože citelně zasáhnou kvalitu výuky a ohrozí pozitivní změny, které se zdály být dobře nastartovány (viz. vládou schválená Strategie 2030+). Vzhledem k tomu, že ZŠ TRNKA je školou soukromou, některé změny se nás přímo nedotknou, protože systém financování je u soukromých škol jiný. Prakticky už i teď dostávají soukromé školy mnohem menší finanční příspěvky na mzdové náklady a každý rok panuje velká nejistota v tom, kolik peněz dostaneme. Takže se dá předpokládat, že úsporná opatření se sekundárně dotknou i naší školy. Co sledujeme s velkou obavou, je navrhovaná parametrizace přidělování asistentů pedagoga. Podle tohoto návrhu bychom měli mít nárok na výrazně menší počet asistentů oproti současné situaci. Asistenti pedagoga jsou v naší škole důležitými partnery ve vzdělávacím procesu. Podpora dětí, které mají specifické potřeby, je u nás na vysoké úrovni a za těch osm let, co škola funguje, už můžeme vidět ovoce této práce. Je pro nás důležité, abychom mohli tímto způsobem pracovat s dětmi i nadále. Přes všechny tyto obavy a výhrady jsme se rozhodli stávku podpořit, ale aktivně se k ní nepřipojíme. Za trnkový tým Jana Derflová a Markéta Svobodová
Detail »