Putování za hvězdou
Předvánoční čas na 1.stupni se nesl v duchu projektu vánočního divadla. Všechny děti 1. stupně celý týden pracovaly v různých dílnách, aby připravily netradiční vánoční příběh Putování za hvězdou. Do Betléma letos putovala různá zvířátka, která mile a někdy i vtipně ukazovala, jak odlišně mohou vnímat ten svět náš, lidský. Kulisáci malovali kulisy, zpěváci si s podporou svých vyučujících ušili kostým a trénovali hudební doprovod, herci hlavních i vedlejšich rolí zkoušeli své části propojit do jednoho příběhu. Veškeré tvoření vyvrcholilo v úterý 19.12. v KD v Dobříši společným představením Putování za hvězdou, které mělo velký úspěch v dopoledním i podvečerním uvedení. Děkujeme všem, díky kterým jsme mohli představení uskutečnit a přejeme krásné a požehnané Vánoce. Děti i učitelé ZŠ Trnka
Předvánoční přespávačka
Trnka ani před Vánoci nespí. Doslova. Předvánoční přespávačka druhého stupně se tentokrát nesla ve stylu hip hopu. Vyzkoušeli jsme si, jak vzniká beatbox a užili jsme si několik freestyle rapových improvizací. Třeba na slova fotbal, mrkev, cizrna. Nebo další inspirovanou předměty - naběračka, kompot v konzervě, ponožky, bačkora nebo sobí parůžky. Děkujeme Metodějovi a Dozerovi ze skupiny Saysomething a těšíme se někdy příště!
11.12. 2023
Vůně perníčků
Dnes byla naše Trnka provoněna vůni perníčků a čokoládových šneků, které šesťáci pekli v hodinách pracovní výchovy. A nejenom pečení, ale i zdobení třídního stromečku, vyrábění vánočních přání a příprava narozeninového kalendáře nám vytvořilo předvánoční náladu.
Mikuláš 2023
Byl u vás dnes Mikuláš? V Trnce ano! A nebyl sám, doprovodili ho laskaví andělé a rozverní čerti. Moc děkujeme za milou návštěvu a slibujeme, že se budeme snažit polepšit v tom, co se nám zatím nedaří.
Bobování s páťáky
Malá ukázka z dnešního skvělého bobování s páťáky během TV. Ke konci samozřejmě proběhla i sněhová bitva!
Pražská střela finále
Gratulujeme pětičlenému týmu deváťákú a osmáků "Betagama", který dnes získal skvělé 2.místo ve finále celostátní matematické soutěže týmů "Pražská střela". Soutěž organizuje matematicky zaměřené Gymnázium Christiana Dopplera, ve finále se utkalo 20 týmů z celkem 67 z celé ČR. Náš trnkový tým potvrdil svoje kvality a dokonce se posunul z předchozího 3.místa na 2.místo! Nutno řict, že na prvních třech místech navíc dělilo týmy od sebe na úrovni 1200 bodů jen pár desítek. Kromě radosti z úspěchu a diplomu si každý z týmu odnesl drobné věcné ceny a poukázku na nákup knih za 400Kč. Organizátorům - studentům gymnázia - patři díky i za dobrou organizaci a plynulý průběh finále, děkujeme!
Místo, kde žiji
Naši šesťáci se v průběhu prvního čtvrtletí setkávali s rozvrhovým tématem “ Místo, kde žiji “, které se propojovalo napříč předměty. V zeměpisu vytvářeli vlastní mapu Dobříše a naučili se z jakých prvků se mapa skládá. Ve výtvarné výchově si do mapy dokreslili památné stavby města, které viděli na procházce, navštívili depozitář a kreativně vytvářeli “ mapové” objekty, které můžete vidět v okně při vstupu do školy. V přírodopisu jsme se zamýšleli, kde asi v dochodné vzdálenosti dokážeme objevit různé složky živé i neživé přírody. V matematice jsme se podívali na měřítko map a v dějepisu se dozvěděli o historii výroby rukavic, která Dobříš proslavila světově.
Víc než 200 kostí?!
Která kost je pažní? A kde vlastně máme jazylku nebo čéšku? Jaká kost v našem těle je nejdelší? A která nejmenší? Jak sestavit obratle sesypané na hromadu do jediné páteře?! To byly výzvy pro osmáky, kteří se nezalekli a zvládli správně sestavit celou kostru!
Vánoční divadlo
Již tradiční akcí je vánoční divadlo, které připravují děti, paní učitelky a asistentky z 1. stupně. Představení se uskuteční v úterý 19. prosince od 17 hodin v Kulturním domě. Všechny Vás srdečně zveme!
Adventní zastavení 2023
Včerejší velmi zdařilé adventní setkání spojené s prodejem výrobků dětí. Téměř vše naši úspěšní malí trhovníci prodali.