ZŠ Trnka Dobříš

Domů

17.10. 2023
Týden vědy 2023
Šesťáci dnes prožili svůj druhý den Týdne vědy, v pondělí zkoumali blackbox a zkoušeli přemýšlet jako praví vědci, pracovali s vlastním badatelským zápisníkem a dozvěděli se něco z příběhu atomu. Dnes prožili první úspěchy v badatelské lekci a dozvěděli se o projektech NASA. Všichni jsme natěšeni na zítřejší den plný pokusů. I třetí den projektu týden vědy si šesťáci užili pokusy. Už ví, že v laboratoři se nejí, že je dobré používat ochranné pomůcky a vědět, co chci vlastně dělat. Umí tvořit otázky a formulovat hypotézy. Sami si vyzkoušeli chromatografii barevných fixů, zkoumali tančící rozinky i mikroorganismy pod mikroskopem, hádali, co se stane, když se kápne zelný odvar do různých roztoků a tvořili lávovou lampu. A to není všechno... Další den nahlédli šesťáci do historie vědy v Národním technickém muzeu prostřednictvím expozice 100let Českého rozhlasu. Mimo jiné si zkusili poslat vzkaz telegrafem pomocí Morseovy abecedy. Zažili také rozdíl v kvalitě rozhlasového vysílání v čase.
Detail »
17.10. 2023
Fluorescence
Deváťáci si v projektovém týdnu "posvítili" i na světlo z přírody - bioluminiscenci. Prozkoumali hlubiny oceánů, temné jeskyně, ale nemusíme jít vždycky tak daleko. Taková světluška vypadá jako celkem nevzhledný brouk, ale počkejte si, až se rozsvítí. A zkoušeli jste někdy prozkoumávat svět s UV lampou v ruce? Uhádnete, kde svítí zelené barvivo, kde kůra z jírovce, kde černý čaj? Proč v UV světle svítí některé minerály? Proč svítí kutikula štírů? A jaký je rozdíl mezi fluorescencí a fosforescencí? Co všechno se dá rozzářit a jakými barvami, to jsme ověřovali na vlastní oči.
Detail »
17.10. 2023
Zdravá svačinka
Sedmáci tento týden pracují na projektu Jak se starat o své zdraví. V pondělí měli téma duševního zdraví společně se školní psycholožkou a dnes se věnovali zdravým svačinkám a ústní hygieně. Společná práce se jim velmi vydařila.
Detail »
17.10. 2023
Denní tisk
Dnešní soustředěná práce osmáků v rámci projektového týdne Média. Zítra nás čeká návštěva redakce Respekt a setkání s novinářem Tomášem Brolíkem. Máme nachystané otázky a jsme zvědaví, co se o práci novináře dozvíme.
Detail »
17.10. 2023
Na pláži?
Prvňáčci si společně se třeťáky dnes užili družinové odpoledne ve znamení her na plážovém hřišti. Sluníčko a vzpomínka na letní dny.
Detail »
06.10. 2023
Merkur
Páťáci se dnes seznámili při pracovních činnostech se stavebnicí Merkur. A tohle se jim podařilo sestavit.
Detail »
Rekonstrukce vstupních dveří ZŠ TRNKA
V červenci 2023 byly v rámci dotačního projektu vyměněny přední a zadní vstupní dveře školy. Projekt byl finančně podpořen ze Státního zemědělského intervenčního fondu, Programu rozvoje venkova. Výměnou původních starých dveří za nové byly naplněny cíle projektu, kterými jsou vytváření vhodných podmínek pro výuku, poskytování kvalitního zázemí pedagogům i žákům a zajištění budovy proti vniku cizích osob.  
Detail »
prvňáčci venku, hra telefon
Poznáte, s jakým písmenem se dnes seznamovali prvňáčci? A znáte hru telefon? Jeden slovy popisuje svou stavbu a druhý podle jeho instrukcí staví. Na konci se obě stavby porovnají.
Detail »
Na některých kroužcích v TRNCE je ještě pár volných míst! Co takhle začít s hrou na ukulele? Nebo raději šachy? A co tahle využít své ruce ke tvorbě? Neváhejte se přihlásit.
Detail »
pozdrav z prvních dní první třídy 2023
Posíláme moc pozdravů z 1. třídy. Dnes jsme využili krásného počasí a přesunuli se na celý den ven. Už se na Vás všechny v pondělí moc těšíme!
Detail »