ZŠ Trnka Dobříš

Domů

Květinový bazar potřetí
Již potřetí se koná trnkový bazar rostlin. Zveme všechny nadšence pěstování na zahradě i doma. Bazar proběhne v pátek 17.5. odpoledne, v sobotu 18.5. dopoledne a v neděli 19.5. odpoledne během Zahradní slavnosti. Nabízet budeme rajčata, papriky, okurky a další druhy zeleniny, ale třeba i aloe. Zároveň Vás zveme k rozšíření naší nabídky. Přinést můžete cokoliv ze zahrádky nebo domova, odkopky trvalek, keříky, sazeničky letniček nebo zeleniny, pokojovky... a můžete vyměňovat, věnovat, prodávat i nakupovat. Určitě spousty Vašich přebytků využijeme i na oživení naší zahrady. Finanční výtěžek z akce bude použit na obnovu a podporu naší trnkové zahrady. Přispět lze přímo na místě do kasičky, využít lze také QR kód. Těšíme se na Vás.
Detail »
Projektový týden Stromy 2024
“Jen ten, kdo stromy zná, je dokáže chránit.” (P. Wohlleben). Tak zní motto projektového týdne Stromy. Který strom je na světě nejvyšší? Který nejstarší? Jak je možné, že strom dostane vodu z kořenů až ke každému lístku? Jak rozeznáme třešňové a lipové dřevo? Jak stromy dýchají? Proč jsou kořeny jako mozek stromu? Jak změřit výšku stromu a odhadnout jeho věk? Otázek, které nás během týdne napadaly, a které jsme dokázali prozkoumávat, bylo obrovské množství. Šesťáci už znají spousty odpovědí, dokázali, že nejsou z cukru a nepřízeň počasí je nezaskočí, tvořili tým, který dokáže pomáhat, vzájemně se podporovat a ze všech možných pohledů poznávat stromy. Přijďte se podívat na naši výstavku ve vrbové chýšce na zahradě.
Detail »
02.05. 2024
Les na jaře
V úterý 30. 4. se děti navštěvující školní družinu při ZŠ Trnka zúčastnily programu Lesní pedagogiky v Malé Hraštici. Pod vedením zkušeného lektora objevovaly lapače na kůrovce, přesvědčily se o jeho ničivém působení v lese a dozvěděly se spoustu dalších informací o tom, jak roste les a jak je potřeba o něj pečovat. K velké radosti dětí došlo i na osvěžení v lesním potůčku. Děkujeme panu Romanu Dvořákovi za poutavé provedení tajemstvím lesa.
Detail »
Projektový týden Globální výzvy 2024
Mít radost z vlastního originálního kousku oblečení při upcyklaci starého nebo nepotřebného materiálu. Zažít dobrý pocit při dobrovolnické práci pro komunitní projekt Pražská pastvina zaměřený na ochranu biodiverzity a zároveň zažít legraci s kamarády. Zúčastnit se programu Příběh obalů v Národním zemědělském muzeu a kochat se pohledem na krásnou Prahu ze zelené střechy muzea. V rámci projektu Dobrodruzi přemýšlet o organizaci charitativní akce a podpoře potřebných lidí nebo organizací. To vše zahrnovaly dny projektového týdne Globální výzvy, které si osmáci užili naplno.
Detail »
02.05. 2024
Den Země 2024
Dnešní oslava Dne Země, pořádaná městem Dobříš, se nesla v duchu "Království hub". Školní družina při ZŠ TRNKA se také zapojila přichystanými aktivitami pro dětské návštěvníky. Poznávali jednotlivé druhy hub a společně vytvářeli lesní koláž s houbami. Z naší ochutnávky fotografií se můžete přesvědčit, jak se jim to dařilo.
Detail »
Družinová opékačka
Dnešní družinová opékačka se čtyřkou a pětkou u Pastoračního centra se vydařila! Těšíme se zase někdy na zopakování.
Detail »
Formativní hodnocení v TRNCE
Trnkou v posledních dnech rezonuje téma formativního hodnocení. Každý den usilujeme o jeho používání ve výuce, abychom ho následně přenesli do hodnocení sumativního ke konci určitého období (např. pololetí) nejen dětem, ale i rodičům. Společně s rodiči jsme se přístupu k hodnocení věnovali na Rodičovské kavárně. Další inspiraci hledali i společně vyučující v rámci 2 odpoledních seminářů. Že to dokážou i samotné děti, o tom jsme se dnes přesvědčili u čtvrťáků. Sdílení podporujících přání a doporučení do budoucna, svědčilo nejen o vzájemném respektu, ale i velké důvěře. Slyšet pojmenovávat citlivě a výstižně silné i slabší stránky každého z nás, svědčilo o vyspělosti dětí rozpoznat, co je pro nás do života důležité.
Detail »
Židovský hřbitov v Dobříši
Dnes ráno se sedmáci svižným krokem vypravili na židovský hřbitov v Dobříši. Jako každý rok v rámci Kamenů zmizelých nás i letos čekalo setkání s paní Zorou Rysovou. Zora nám vyprávěla o pohřebních rituálech i historii dobříšského hřbitova. Jeho poválečný osud je jen těžko uvěřitelný, zároveň podobný příběhům jiných židovských hřbitovů. Se smutkem jsme naslouchali historkám o dětech, které jezdily přes povalené náhrobky cyklokros. Nebo o náhrobcích, které se souhlasem tehdejšího národního výboru skončily v základech obchodního domu. Díky odvaze a úsilí Zory Rysové se velkou část náhrobků podařilo zachránit a vrátit zpět na hřbitov. Během setkání byl i prostor na další témata - koncerty kapel Plastic People od the Universe nebo Beatles, kterých se Zora účastnila. Děkujeme za inspirativní povídání a těšíme se zase za rok!
Detail »
02.05. 2024
Terezín 2024
Sedmáci dnes vstoupili do projektového týdne exkurzí do Památníku Terezín. Máme za sebou 5 intenzívních hodin a hlavy plné informací a otázek. Zaujaly nás příběhy konkrétních lidí i to, že někteří přeživší mají na život v ghettu i pozitivní vzpomínky. Zaskočilo nás, jak drsné životní podmínky v ghettu panovaly - vysoký počet lidí, nakažlivé nemoci, odloučení blízkých, každodenní hlad i všudypřítomný strach z transportů na východ. Shodli jsme se, že tíživá atmosféra na nás ve městě dýchá i po tolika letech od války. Obdivujeme odvahu všech, kdo v Terezíně vyučovali tajně děti, hráli divadlo, vydávali časopisy nebo psali své deníky.
Detail »
02.05. 2024
Děti a bonbony
Jaké je Vaše řešení? A kolik řešení našli šesťáci při práci ve skupinách?
Detail »