ZŠ Trnka Dobříš

Aktuality

Úvod do geologie 2023
Víte, jak je stará naše Země? Zamýšleli jste se někdy nad tím, kdy se na ní objevil první život? A kdy první buňky s jádrem? A co teprve my lidé? I o tom jsme spolu s panem geologem přemýšleli v deváté třídě v rámci úvodu do geologie. Zajímali jsme se také o to, jak lidé vědí, z čeho je složené naše planeta, a jak vůbec můžeme tušit mocnost jednotlivých vrstev. Zkoušeli jsme se vlnit jako seismické vlny a prošli jsme jakožto minerály celým geologickým cyklem. Geologická lekce byla zábavná, poučná, s prostorem pro zvídavé dotazy a moc jsme si ji užili. Už se těšíme na další objevování! Děkujeme Honzo Soumare!
Detail »
27.11. 2023
Páťáci v Praze
Víte, proč měl Karel IV. hlavu trochu na stranu a shrbená záda? Kolik ledňáčků najdete na Staroměstské mostecké věži a před čím Karlův most tito ledňáčci chrání? A co vybojoval Bruncvík pro české země? Páťáci se dnes zúčastnili hravé prohlídky Prahy, při které odpovídali na tyto hádanky a ještě spoustu dalších. A před návratem se pak stihli podívat ještě krátce i na Pražský hrad.
Detail »
27.11. 2023
Vůně Vánoc
Celá škola začíná vonět jehličím, přípravy na advent jsou v plném proudu. Překvapení mohou čekat i na učitele. Třeba v podobě vkusně vyzdobeného vozíčku. I se světýlky...
Detail »
Vážení rodiče, chceme Vás informovat o tom, že v době vyhlášené stávky 27. 11. 2023 bude naše škola plně v provozu, výuka proběhne podle rozvrhu a plánovaných aktivit. Neznamená to, že souhlasíme s opatřeními, která navrhuje MŠMT. Naopak, navrhované změny vnímáme jako velmi nešťastné, protože citelně zasáhnou kvalitu výuky a ohrozí pozitivní změny, které se zdály být dobře nastartovány (viz. vládou schválená Strategie 2030+). Vzhledem k tomu, že ZŠ TRNKA je školou soukromou, některé změny se nás přímo nedotknou, protože systém financování je u soukromých škol jiný. Prakticky už i teď dostávají soukromé školy mnohem menší finanční příspěvky na mzdové náklady a každý rok panuje velká nejistota v tom, kolik peněz dostaneme. Takže se dá předpokládat, že úsporná opatření se sekundárně dotknou i naší školy. Co sledujeme s velkou obavou, je navrhovaná parametrizace přidělování asistentů pedagoga. Podle tohoto návrhu bychom měli mít nárok na výrazně menší počet asistentů oproti současné situaci. Asistenti pedagoga jsou v naší škole důležitými partnery ve vzdělávacím procesu. Podpora dětí, které mají specifické potřeby, je u nás na vysoké úrovni a za těch osm let, co škola funguje, už můžeme vidět ovoce této práce. Je pro nás důležité, abychom mohli tímto způsobem pracovat s dětmi i nadále. Přes všechny tyto obavy a výhrady jsme se rozhodli stávku podpořit, ale aktivně se k ní nepřipojíme. Za trnkový tým Jana Derflová a Markéta Svobodová
Detail »
Projektový den 17. listopad a přijímačky nanečisto
Stejně jako každý rok v polovině listopadu jste mohli na chodbách Trnky potkat nadšenou pionýrku, přísnou ředitelku nebo nerudnou uklízečku. Kdo měl štěstí, podařilo se mu ve stánku s ovocem a zeleninou sehnat banány nebo mandarinky. Ve škole si připomínáme, jak vypadal každodenní život v Československu před listopadem 1989. Ráno začalo scénkou v podání učitelů a asistentů, celé dopoledne pak bylo naplněné únikovou hrou pro děti z 1. stupně. Tu pro ně připravili žáci 2. stupně, kteří na jednotlivých stanovištích představili vybraná témata jako například škola za socialismu, emigrace, Václav Havel, Berlínská zeď, sametová revoluce, vojna za socialismu apod. Všichni jsme si dva projektové dny užili! A zatímco se cela škola věnovala projektu k 17.listopadu, deváťáci trávili dva dny přípravou na přijímací zkoušky. Snažili jsme se nejen časově a obsahově dodržet typický přijímačkový den, pokusili jsme se jim vytvořit i nevlídné, cizí a náročné prostředí. Jsou ale odolní, dokázali se přes naše herecké pokusy přenést a soustředit se na svou práci.
Detail »
Důležitost státních svátků a připomínání historie - !!!změna termínu na 7.12.2023!!!
Beseda s Mikulášem Kroupou, která se měla uskutečnit tento čtvrtek, se přesouvá na 7. 12. 2023. Děkujeme za pochopení! Srdečně Vás zveme na diskuzi se zakladatelem projektu Paměť národa Mikulášem Kroupou. Zajímá Vás, jak se v průběhu času proměňuje význam slova "vlastenectví"? Jsou mladí ochotni nasadit život za svobodu ve své zemi? Jak předávat životní zkušenosti z doby totality tak, aby si mladší generace vážily svobody? Tyto a další otázky budeme otevírat 23. 11. 2023 od 17:30 v ZŠ TRNKA. Vstupné je dobrovolné.
Detail »
Tvořivé dílničky pro rodiče s dětmi
Přijďte s dětmi strávit sobotní dopoledne tvořivě. Domů si odnesete vlastnoručně vyrobený adventní věnec z papírových ruliček. Sejdeme se 25.11. v 9:30 v ZŠ TRNKA. Cena je 350 korun a na akci je třeba se přihlásit dopředu. Budeme se na Vás těšit!
Detail »
Šití pro děti a dospělé
Chcete si ušít vlastní mikinu? Nebo by si Vaše dítko rádo samo ušilo tríčo nebo legíny? Přihlaste se na kurz šití pro děti či dospělé. Kurz pro děti proběhne 1.12. 2023 od 15 do 19 hodin v ZŠ TRNKA. Cena včetně materiálu je 750 korun. Kurz šití pro dospělé proběhne 2.12. 2023 od 9 do 15 hodin tamtéž. Cena tentokrát 1200 korun včetně materiálu. Na obě akce je třeba se dopředu přihlásit. Budeme se na Vás těšit!
Detail »