ZŠ Trnka Dobříš

Petra Klvačová

Petra Klvačová

Třídní učitelka sedmáků ve školním roce 2022/2023, učitelka dějepisu a výchovy k občanství na II. stupni

Jmenuji se Petra Klvačová, v TRNCE učím na 2. stupni dějepis a výchovu k občanství.

Profesní portfolio

Vystudovala jsem sociologii a sociální politiku na Fakultě sociálních věd UK. Od ukončení studia jsem se věnovala střídavě výuce budoucích studentů sociologie a sociální práce a výzkumným projektům. Dlouhodobě se zabývám tzv. kvalitativním sociologickým výzkumem, který mi umožňuje setkávat se se zajímavými lidmi, vést s nimi rozhovory a hledat v jejich odpovědích a příbězích porozumění některým sociálním jevům a událostem.

Ve chvíli, kdy starší dcera nastoupila do první třídy, jsem se intenzivně začala zajímat o český vzdělávací systém a odtud vedla jen krátká cesta k rozhodnutí založit na Dobříši s dalšími rodiči a učiteli TRNKU. Posléze jsem se rozhodla odejít z univerzitního prostředí a stát se učitelkou na 2. stupni. Zároveň dále pracuji v neziskové sféře jako sociolog-analytik a věnuji se především výzkumům v oblasti sociální práce a sociálních služeb. Rozdělení zájmu mezi výzkum a učení mne dlouhodobě naplňuje a snažím se obě tyto oblasti co nejvíc propojovat.

Co je pro mě při práci důležité

Při práci s dospělými studenty i s dětmi je pro mne důležité vzbudit u nich zájem, zaujetí pro témata, o kterých se učíme. Baví mne naslouchat jejich otázkám a hledat společně s nimi na ně odpovědi. Ráda sleduji, jak se rozvíjí cesty jejich přemýšlení a těší mne se na tom podílet. Za klíčové považuji podporovat v dětech respekt k vzájemné rozmanitosti a schopnost spolupráce při různých aktivitách.

Kontakt

klvacovapetra<zavináč>zstrnka.cz