Kroužek - Šachový kroužek mírně pokročilí (pondělí)

Kdy:  Pondělí 25. - Sobota 30. září 2023

Čas:  15:30 - 16:30

Doba trvání:  9 Měsíc(ů) 5 Dny(ů) 1 Hodin

Kde:  ZŠ TRNKA

Věk:  od 4. třídy

Kapacita:  8

Cena:  1200 Kč / pololetí

Šachový kroužek bude probíhat každé pondělí od 15:30 do 16:30 v ZŠ Trnka a zahrnuje 16 lekcí. V rámci kroužku je možné se zúčastnit dobříšských miniturnajů i (mini)turnajů pořádaných jinými organizacemi.

Náplň kroužku:

Pro rozvoj již získaných znalostí o hře (účelné rozestavění figur a jejich souhra, apod.) budu vysvětlovat zejména význam vytvoření strategického plánu hry s využitím taktických prvků a nejméně troj-tahových kombinací. K tomuto účelu používám demonstrační magnetickou tabuli (2D), dětmi přinesené vlastní šachy a rovněž školní šachové soupravy. Forma výuky již není v rovině zábavy, ale v rovině zvyšování kvality jejich hry. K tomu nám napomáhá také množství turnajů, které jsou v okrese organizovány řadou šachových oddílů.

Určeno pro děti, které znají několik zahájení, vědí, co je střední hra a koncovka, jsou schopni vymyslet tzv. mikro-kombinace. Šachová logika je již mírně rozvinuta, což jim umožňuje se celkem úspěšně angažovat v turnajích i na okresní úrovni.

Potřebné pomůcky:

Vlastní šachy.

Lektor: Jiří Kopáček

Šachy hraji od 10 let, závodně během střední a vysoké školy. Aktivní jsem na on-line webu ChessFriends od roku 2011. V průběhu studií jsem dosáhl nejvíce 2. výkonnostní třídy na úrovni tehdejšího Severomoravského kraje (v roce 1976 - 1980). Od té doby jsem bez jakékoli šachové kvalifikace a ani v tomto smyslu nevlastním žádný certifikát či jiný doklad. V Dobříši jsem vedl cca 1/2 roku šachový kroužek pro začátečníky a mírně pokročilé v městské knihovně a jeden rok v ZŠ Trnka ve školním roce 2022/2023. Nejsem pedagog a dosáhl jsem technického vysokoškolského vzdělání. S dětmi pracuji od svých 17 let jako praktikant, vedoucí a sporťák jak na týdenních setkáváních (turistický oddíl mládeže), tak na mnoha letních táborech. Celkem 3 roky jsem pomáhal manželce (cvičitelka gymnastiky 3. stupně) s cvičením 6 až 9letých gymnastek v Gymnastice Dobříš. V rámci šachu si neosobuji žádný nárok na trenérské či jiné oceňování - jsem amatér a šachy chápu jako skvělou průpravu k rozvoji logiky a kombinatoriky, což se může v životě hodit.

Prohlášení

Trnkový květ, z.s. prohlašuje, že osobní údaje zpracovává pro zajištění operativní komunikace v průběhu konání kroužku a nepředává je žádným třetím osobám. Přihlášením na kroužek vyjadřujete souhlas se zasíláním informativních e-mailů o dalších aktivitách TRNKAKCE, a to po dobu 2 let od posledního přihlášení. Pokud si nepřejete zasílat tyto informativní e-maily, napište, prosím na trnkovykvet<zavinac>zstrnkadobris.cz.

Informace o zákonném zástupci

Informace o dítěti