ZŠ Trnka Dobříš

Kroužek - Šachový kroužek začátečníci (pondělí)

Kdy:  Pondělí 25. - Sobota 30. září 2023

Čas:  14:30 - 15:30

Doba trvání:  9 Měsíc(ů) 5 Dny(ů) 1 Hodin

Kde:  ZŠ TRNKA

Věk:  1.-3. třída

Kapacita:  8

Cena:  1200 Kč / pololetí

Šachový kroužek bude probíhat každé pondělí od 14:30 do 15:30 v ZŠ Trnka a zahrnuje 16 lekcí. V rámci kroužku je možné se zúčastnit dobříšských miniturnajů i (mini)turnajů pořádaných jinými organizacemi.

Náplň kroužku:

Po získání základních znalostí o hře (rozestavění figur a jejich pohyb, apod.) budu vysvětlovat zejména význam souhry figur, a to v rámci zahájení hry, důležitost jednotlivých figur pro dosažení logické hry. K tomuto účelu používám demonstrační magnetickou tabuli (2D), dětmi přinesené vlastní šachy a rovněž školní šachové soupravy. Forma seznamování s hrou je víceméně zábavná s tím, že si nekladu za úkol, až na talentované výjimky, dovést děti na kvalifikovanou soutěžní úroveň. Naštěstí pro nás jsou v okrese šachové oddíly, které umožňují účast na nižších soutěžích prakticky komukoli, kdo má o hru zájem, takže soutěžní šachy si také mohou všichni vyzkoušet.
 
Určeno pro začátečníky, že by děti měly znát alespoň rozestavení figur v základním postavení a rámcově pravidla jejich pohybu po šachovnici.

Potřebné pomůcky:

Vlastní šachy.

Lektor: Jiří Kopáček

Šachy hraji od 10 let, závodně během střední a vysoké školy. Aktivní jsem na on-line webu ChessFriends od roku 2011. V průběhu studií jsem dosáhl nejvíce 2. výkonnostní třídy na úrovni tehdejšího Severomoravského kraje (v roce 1976 - 1980). Od té doby jsem bez jakékoli šachové kvalifikace a ani v tomto smyslu nevlastním žádný certifikát či jiný doklad. V Dobříši jsem vedl cca 1/2 roku šachový kroužek pro začátečníky a mírně pokročilé v městské knihovně a jeden rok v ZŠ Trnka ve školním roce 2022/2023. Nejsem pedagog a dosáhl jsem technického vysokoškolského vzdělání. S dětmi pracuji od svých 17 let jako praktikant, vedoucí a sporťák jak na týdenních setkáváních (turistický oddíl mládeže), tak na mnoha letních táborech. Celkem 3 roky jsem pomáhal manželce (cvičitelka gymnastiky 3. stupně) s cvičením 6 až 9letých gymnastek v Gymnastice Dobříš. V rámci šachu si neosobuji žádný nárok na trenérské či jiné oceňování - jsem amatér a šachy chápu jako skvělou průpravu k rozvoji logiky a kombinatoriky, což se může v životě hodit.

Prohlášení

Trnkový květ, z.s. prohlašuje, že osobní údaje zpracovává pro zajištění operativní komunikace v průběhu konání kroužku a nepředává je žádným třetím osobám. Přihlášením na kroužek vyjadřujete souhlas se zasíláním informativních e-mailů o dalších aktivitách TRNKAKCE, a to po dobu 2 let od posledního přihlášení. Pokud si nepřejete zasílat tyto informativní e-maily, napište, prosím na trnkovykvet<zavinac>zstrnkadobris.cz.

Přihláška

Informace o zákonném zástupci

Informace o dítěti