ZŠ Trnka Dobříš

Židovský hřbitov v Dobříši

Židovský hřbitov v Dobříši
Dnes ráno se sedmáci svižným krokem vypravili na židovský hřbitov v Dobříši. Jako každý rok v rámci Kamenů zmizelých nás i letos čekalo setkání s paní Zorou Rysovou. Zora nám vyprávěla o pohřebních rituálech i historii dobříšského hřbitova. Jeho poválečný osud je jen těžko uvěřitelný, zároveň podobný příběhům jiných židovských hřbitovů. Se smutkem jsme naslouchali historkám o dětech, které jezdily přes povalené náhrobky cyklokros. Nebo o náhrobcích, které se souhlasem tehdejšího národního výboru skončily v základech obchodního domu. Díky odvaze a úsilí Zory Rysové se velkou část náhrobků podařilo zachránit a vrátit zpět na hřbitov. Během setkání byl i prostor na další témata - koncerty kapel Plastic People od the Universe nebo Beatles, kterých se Zora účastnila. Děkujeme za inspirativní povídání a těšíme se zase za rok!