Pražská střela finále
Gratulujeme pětičlenému týmu deváťákú a osmáků "Betagama", který dnes získal skvělé 2.místo ve finále celostátní matematické soutěže týmů "Pražská střela". Soutěž organizuje matematicky zaměřené Gymnázium Christiana Dopplera, ve finále se utkalo 20 týmů z celkem 67 z celé ČR. Náš trnkový tým potvrdil svoje kvality a dokonce se posunul z předchozího 3.místa na 2.místo! Nutno řict, že na prvních třech místech navíc dělilo týmy od sebe na úrovni 1200 bodů jen pár desítek. Kromě radosti z úspěchu a diplomu si každý z týmu odnesl drobné věcné ceny a poukázku na nákup knih za 400Kč. Organizátorům - studentům gymnázia - patři díky i za dobrou organizaci a plynulý průběh finále, děkujeme!
Místo, kde žiji
Naši šesťáci se v průběhu prvního čtvrtletí setkávali s rozvrhovým tématem “ Místo, kde žiji “, které se propojovalo napříč předměty. V zeměpisu vytvářeli vlastní mapu Dobříše a naučili se z jakých prvků se mapa skládá. Ve výtvarné výchově si do mapy dokreslili památné stavby města, které viděli na procházce, navštívili depozitář a kreativně vytvářeli “ mapové” objekty, které můžete vidět v okně při vstupu do školy. V přírodopisu jsme se zamýšleli, kde asi v dochodné vzdálenosti dokážeme objevit různé složky živé i neživé přírody. V matematice jsme se podívali na měřítko map a v dějepisu se dozvěděli o historii výroby rukavic, která Dobříš proslavila světově.
Víc než 200 kostí?!
Která kost je pažní? A kde vlastně máme jazylku nebo čéšku? Jaká kost v našem těle je nejdelší? A která nejmenší? Jak sestavit obratle sesypané na hromadu do jediné páteře?! To byly výzvy pro osmáky, kteří se nezalekli a zvládli správně sestavit celou kostru!
Vánoční divadlo
Již tradiční akcí je vánoční divadlo, které připravují děti, paní učitelky a asistentky z 1. stupně. Představení se uskuteční v úterý 19. prosince od 17 hodin v Kulturním domě. Všechny Vás srdečně zveme!
Adventní zastavení 2023
Včerejší velmi zdařilé adventní setkání spojené s prodejem výrobků dětí. Téměř vše naši úspěšní malí trhovníci prodali.
Adventní dílny 2023
Víte, co je to orb a jak jej vyrobit? První prosincové dopoledne se v naší škole neslo v duchu tvořivých adventních dílen. Všichni žáci prvního stupně si vyrobili spoustu vánočních dárečků, přáníček, andílků a dekorací z nejrůznějších materiálů. Nechyběl ani sklář, u kterého si děti měly možnost vyzkoušet, jak vyfouknout pravou vánoční ozdobu. Celou školu provoněla vůně jehličí a purpury. Děkujeme všech zúčastněným za skvěle připravené dílničky, ve kterých byla tvoření velká radost!
Linoryt
Víte, co je linoryt? Uměli byste si poradit s barevným soutiskem? Naši páťáci se to právě učí...
Zahájení adventu 2023
V pátek 1. 12. 2023 v 17 hodin se na Vás v TRNCE budeme těšit při společném zahájení adventu. Čeká nás rozsvícení vánočního stromku, výrobky z obchůdku Rukama Nohama, prodej vánočních dekorací i vlastní vyrábění například skleněných ozdob. Nebude chybět ani občerstvení a společné povídání. Přijďte se podívat!
29.11. 2023
Pražská střela
Hurá, hurá, hurá! Další úspěch v týmové matematické soutěži. Tentokrát tým BetaGama v Pražské střele získal třetí místo a příští týden míří na Gymnázium Christiana Dopplera do finále! Byl to stres, nadšení i vyčerpání. Dvě hodiny počítání! Držte nám palce!
Úvod do geologie 2023
Víte, jak je stará naše Země? Zamýšleli jste se někdy nad tím, kdy se na ní objevil první život? A kdy první buňky s jádrem? A co teprve my lidé? I o tom jsme spolu s panem geologem přemýšleli v deváté třídě v rámci úvodu do geologie. Zajímali jsme se také o to, jak lidé vědí, z čeho je složené naše planeta, a jak vůbec můžeme tušit mocnost jednotlivých vrstev. Zkoušeli jsme se vlnit jako seismické vlny a prošli jsme jakožto minerály celým geologickým cyklem. Geologická lekce byla zábavná, poučná, s prostorem pro zvídavé dotazy a moc jsme si ji užili. Už se těšíme na další objevování! Děkujeme Honzo Soumare!