Detektivem v knihovně
Z prvňáčků se stali detektivové a náležitě prozkoumali celou knihovnu. Dokonce měli možnost podívat se i do míst, kam se běžný čtenář jen tak nedostane. Děkujeme Městské knihovně Dobříš za krásný program Detektivem v knihovně.
Mámo-dcerovské odpoledne 27.1.2024
Vztah mámy a dcery je jedinečný. Přijďte ho laskavě podpořit a strávit čas jen jedna pro druhou. Co nás čeká? Společné tvoření, malování hennou, masáž a další. Cena 400 Kč pro 2 osoby. Na akci je třeba se přihlásit dopředu. Pro děti od 4 let. Akce je spolufinancována formou veřejné finanční podpory (dotace) z rozpočtu města Dobříše.
08.01. 2024
Popis světa - Afrika
V rámci rozvrhového tématu "Popis světa" se sedmáci důkladně seznamovali s geografií, obyvatelstvem, surovinami, biomy, ale i faunou a florou Afriky. Podařilo se jim umístit organismy na místa jejich výskytu v Africe a sepsat o nich kraťoučké medailonky. Znáte bahníka? Zajímá Vás, co žere krajta královská? Víte, že šimpanzi učenliví jsou zdatnými lovci? Věděli jste, že nosorožec tuponosý nemá v dospělosti kromě člověka žádné přirozené nepřátele? My už to všechno víme a těšíme, co se teď dozvíme dalšího, tentokrát o Jižní Americe.
08.01. 2024
Lyžák 2024
Trnka se jít potřetí vydala na lyžařský kurz do Pece pod Sněžkou. Kolem chalupy je bílo, odpoledne jsme při lyžování pozorovali západ slunce a k obědu jsme si pochutnali na borůvkových knedlících. Večer jsme si užili zábavu se společnou hrou - žáci vymýšleli, jak využít konkrétní předměty neobvyklými způsoby. Schválně, tušíte, na co všechno se dá využít hřeben? Nebo palčák? Ráno vstáváme ve čtvrt na osm, rychlá snídaně a honem na sjezdovku! Naše plány lyžovat několik hodin v kuse hatí mráz, a tak se vracíme na oběd do chalupy o hodinu dřív. Posilněni gulášem se někteří vrací odpoledne na sjezdovku, další skupina lyžuje na kopečku za chatou a poslední staví sněhuláka. Před večeří bazén pro otužilce a po večeři přednáška o různých alpských disciplínách. Večer plánujeme s šéfkuchařem, co dětem uvaří další dny. Sluníčko nám svítí, zápal neupadá, svaly rostou, lyžařská technika se zlepšuje. Máme skvělé jídlo, spoustu srandy a úsměvy na tvářích. Co víc si přát. Není nic, co by nespravila stříbrná páska. Děkujeme kiosku u lanovky za záchranu našeho běžkařského výletu. Ten byl pestrý od začátku. Při výstupu na Černou horu: ujela mi někam běžka a nevím kam. Při zpáteční cestě jiný lyžař: Musíme se vrátit, ztratil jsem čepici. Nemáš ji v kapse? Asi ho. Byla tam. Pozdravy z Pece pod Sněžkou!
Putování za hvězdou
Předvánoční čas na 1.stupni se nesl v duchu projektu vánočního divadla. Všechny děti 1. stupně celý týden pracovaly v různých dílnách, aby připravily netradiční vánoční příběh Putování za hvězdou. Do Betléma letos putovala různá zvířátka, která mile a někdy i vtipně ukazovala, jak odlišně mohou vnímat ten svět náš, lidský. Kulisáci malovali kulisy, zpěváci si s podporou svých vyučujících ušili kostým a trénovali hudební doprovod, herci hlavních i vedlejšich rolí zkoušeli své části propojit do jednoho příběhu. Veškeré tvoření vyvrcholilo v úterý 19.12. v KD v Dobříši společným představením Putování za hvězdou, které mělo velký úspěch v dopoledním i podvečerním uvedení. Děkujeme všem, díky kterým jsme mohli představení uskutečnit a přejeme krásné a požehnané Vánoce. Děti i učitelé ZŠ Trnka
Předvánoční přespávačka
Trnka ani před Vánoci nespí. Doslova. Předvánoční přespávačka druhého stupně se tentokrát nesla ve stylu hip hopu. Vyzkoušeli jsme si, jak vzniká beatbox a užili jsme si několik freestyle rapových improvizací. Třeba na slova fotbal, mrkev, cizrna. Nebo další inspirovanou předměty - naběračka, kompot v konzervě, ponožky, bačkora nebo sobí parůžky. Děkujeme Metodějovi a Dozerovi ze skupiny Saysomething a těšíme se někdy příště!
11.12. 2023
Vůně perníčků
Dnes byla naše Trnka provoněna vůni perníčků a čokoládových šneků, které šesťáci pekli v hodinách pracovní výchovy. A nejenom pečení, ale i zdobení třídního stromečku, vyrábění vánočních přání a příprava narozeninového kalendáře nám vytvořilo předvánoční náladu.
05.12. 2023
Mikuláš 2023
Byl u vás dnes Mikuláš? V Trnce ano! A nebyl sám, doprovodili ho laskaví andělé a rozverní čerti. Moc děkujeme za milou návštěvu a slibujeme, že se budeme snažit polepšit v tom, co se nám zatím nedaří.
Bobování s páťáky
Malá ukázka z dnešního skvělého bobování s páťáky během TV. Ke konci samozřejmě proběhla i sněhová bitva!