ZŠ Trnka Dobříš

Aktuality

Židovský hřbitov v Dobříši
Dnes ráno se sedmáci svižným krokem vypravili na židovský hřbitov v Dobříši. Jako každý rok v rámci Kamenů zmizelých nás i letos čekalo setkání s paní Zorou Rysovou. Zora nám vyprávěla o pohřebních rituálech i historii dobříšského hřbitova. Jeho poválečný osud je jen těžko uvěřitelný, zároveň podobný příběhům jiných židovských hřbitovů. Se smutkem jsme naslouchali historkám o dětech, které jezdily přes povalené náhrobky cyklokros. Nebo o náhrobcích, které se souhlasem tehdejšího národního výboru skončily v základech obchodního domu. Díky odvaze a úsilí Zory Rysové se velkou část náhrobků podařilo zachránit a vrátit zpět na hřbitov. Během setkání byl i prostor na další témata - koncerty kapel Plastic People od the Universe nebo Beatles, kterých se Zora účastnila. Děkujeme za inspirativní povídání a těšíme se zase za rok!
Detail »
02.05. 2024
Terezín 2024
Sedmáci dnes vstoupili do projektového týdne exkurzí do Památníku Terezín. Máme za sebou 5 intenzívních hodin a hlavy plné informací a otázek. Zaujaly nás příběhy konkrétních lidí i to, že někteří přeživší mají na život v ghettu i pozitivní vzpomínky. Zaskočilo nás, jak drsné životní podmínky v ghettu panovaly - vysoký počet lidí, nakažlivé nemoci, odloučení blízkých, každodenní hlad i všudypřítomný strach z transportů na východ. Shodli jsme se, že tíživá atmosféra na nás ve městě dýchá i po tolika letech od války. Obdivujeme odvahu všech, kdo v Terezíně vyučovali tajně děti, hráli divadlo, vydávali časopisy nebo psali své deníky.
Detail »
02.05. 2024
Děti a bonbony
Jaké je Vaše řešení? A kolik řešení našli šesťáci při práci ve skupinách?
Detail »
Mámo-dcerovské dopoledne v květnu - připomenutí
Vztah mámy a dcery je jedinečný. Přijďte ho laskavě podpořit společným tvořením, péčí a časem jen jedna pro druhou. Těšit se můžete na společné tvoření, malování henou, masáže a další. Akce proběhne 4.5.2024 od 9:30 do 12:30 v ZŠ TRNKA (za hezkého počasí budeme venku). Cena je 400,- Kč / 2 osoby. Přihlášení na http://www.zstrnkadobris.cz/domu/trnkakce/detail-trnkakce.html?detail=1968&r=0#!108
Detail »
Síla imunoterapie v boji s rakovinou - připomenutí
Co je to biologická léčba? Jak dokáže imunoterapie využít sílu vašeho vlastního imunitního systému k boji proti nádorovým buňkám? Jak se léčiva vyvíjejí? Nahlédněte vědcům pod pokličku! Dozvíte se o průlomových objevech, personalizovaných terapiích a o naději, kterou tyto inovace přinášejí v boji s rakovinou. Přednáška proběhne 25. 4. 2024 od 18 hod. v ZŠ TRNKA Přednášející je molekulární bioložka se zkušeností s výzkumem v akademické sféře i biotechnologickém průmyslu RNDr. Anna Dostálová, PhD. Vstupné je dobrovolné.
Detail »
Návštěva školní televize GymTV
V rámci volitelného předmětu mediální výchova jsme navštívili školní televizi GymTV Gymnázia Příbram. Podívali jsme se do televizního studia, kde se natáčí zprávy i do prostorů, kde se vše zpracovává, stříhá a upravuje. Někteří z nás si s odvahou a nadšením vyzkoušeli práci moderátora v živém přenosu. Zjistili jsme, že to vůbec není jednoduchá práce. Hodně nás zaujala barva pozadí, před kterým moderátor vysílá a čtecí zařízení, ze kterého čte. Nasáli jsme tvořivou atmosféru, ptali se na to, co nás zajímá a také viděli, jaké zaujetí mají studenti podílející se na tvorbě článků, reportáží a dokumentů a jak je jejich práce rozmanitá. Celou návštěvou nás provedla šéfredaktorka Magdaléna Studená a vedoucí projektu Josef Fryš. Studentka a členka redakce Adina Kazdová nám popsala, co obnáší její práce moderátorky reportáží v televizi. Exkurze v GymTV se nám moc líbila, děkujeme za milé přijetí a nám věnovaný čas panu učiteli Fryšovi a studentkám z redakce.
Detail »
Rozvrhové téma Vesmír v 6. třídě
Naši šesťáci se v průběhu ledna až března setkávali s rozvrhovým tématem „ Vesmír“, které se propojovalo napříč předměty. V zeměpisu se seznámili s postavením Země v naší Sluneční soustavě a dozvěděli se více informací o jednotlivých planetách a Slunci. Ve výtvarné výchově pronikali do techniky hlubotisku v tématu "Odlepujeme se od země", inspirovali se tvorbou Františka Hudečka a vytvářeli vlastní Noční chodce, vyjadřovali vesmír abstraktně, pomocí světelných a strukturálních efektů vytvářeli iluze vesmíru a navrhli díla, která by mohla vesmírem putovat, být instalována na jiné planetě. V přírodopisu jsme zkoumali různé extrémofilní organismy a hledali jsme jim nový domov napříč vesmírem, potom jsme se věnovali vlivu pobytu ve vesmíru na lidské tělo , ve fyzice jsme se věnovali tomu, co z vesmíru můžeme vlastním okem pozorovat, nebo tomu, jak jsou ve skutečnosti planety veliké a jak jsou daleko od sebe, v hodinách pracovní výchovy vytvořili model Sluneční soustavy a v českém jazyce prohlubovali šesťáci dovednost shrnování na mýtech o stvoření světa a vesmíru. Při čtení odborných článků o zvířatech ve vesmíru či prvním člověku na Měsíci pak trénovali další čtenářské dovednosti (předvídání, vyjasňování neznámých slov). Závěr rozvrhového tématu Vesmír byl ve znamení první veřejné prezentace našich šesťáku před rodiči a spolužáky z páté třídy. Žáci zpracovávali témata vesmíru formou plakátu, výtvarného výstupu a odborného článku, práci průběžně konzultovali se svým garantem a učili se orientovat v různých odborných zdrojích. Samotnou prezentaci všichni zvládli úžasně a jsme na ně nesmírně hrdí.
Detail »
Inspirativní rozhovor
Jaké vlastnosti a dovednosti jsou důležité pro úspěšné podnikání? Na co si dát pozor při přijímacím pohovoru a jak napsat dobrý motivační dopis? Proč je důležité být upřímný a zodpovědný? Jak může být silné ego na překážku podnikání i týmové práci? O těchto a dalších tématech měli osmáci a deváťáci příležitost mluvit s Michalem Pomahačem, majitelem firmy CAG a Kytínského pivovaru. Moc děkujeme za skvělý zážitek a otevřenost ve sdílení nejen profesních zkušeností!
Detail »
Vážení rodiče, detailu naleznete protokol o losování a konečné výsledky přijímacího řízení do 1. třídy pro školní rok 2024/2025
Detail »
09.04. 2024
V laboratoři
Můžeme změnit barvu Coca-Coly, tak abychom zachovali její chuť? Na tuto otázku si mohli odpovědět naši osmáci během hodin praktické chemie na Gymnáziu Karla Čapka v Dobříši. Vyzkoušet si práci chemiků v laboratoři bylo pro všechny velkým zážitkem. Celým experimentem nás provedla Zuzka Václavíková, které moc děkujeme za úžasnou hodinu. Děkujeme i vedení gymnázia za příležitost zúčastnit se odborného programu v jejich prostorách.
Detail »