Fenomén šikany
Tématem setkání bude základní vymezení pojmu šikany, její krátkodobé i dlouhodobé dopady, časté mýty o šikaně a možnosti intervence a prevence ze strany rodičů. Přednáška bude doplněna o příklady z praxe a její větší část by měla probíhat na základě podnětů z publika. Přednáší Mgr. Karel Černý, povoláním psycholog ve zdravotnictví. V současné době se věnuje především psychoterapii dospělých. Jeho terapeutickým zaměřením je hlubinná a psychodynamická psychoterapie. Několik let pracoval ve Společnosti Podané ruce, v oblasti primární a sekundární prevence rizikového chování dětí a dospívajících. Akce je spolufinancována formou veřejné finanční podpory (dotace) z rozpočtu města Dobříše, vstupné je dobrovolné.
Práce na zahradě
Čtvrťáci při pracovních činnostech pomohli stromečkûm a kytičkám dýchat.
Fashion bazar 2023
Jarní fashion bazar obnovil šatník mnoha z vás a my za to moc děkujeme. Děkujeme i dětem, které se na jeho přípravě podílely a jsme rádi, že i tímto způsobem jsme mohli přispět ke zpomalení současné velmi zrychlené módní produkce. V pomyslné školní kasičce nám přibylo 11840 Kč a jsme za to moc vděčni. Šárka Daňková
Pražská pastvina a osmička
Dobrovolnictví přináší zkušenosti, zážitky i radost. Den na @prazskapastvina s Betou v rámci projektového týdne Globální výzvy. Hádejte, co hrabeme?
28.04. 2023
Prvňáčci a hasiči
Prvňáčci a i další třídy navštívili Hasičský záchranný sbor na Dobříši.
Karel Čapek v devítce II
Naše kavárna v Alfě vás zve nejen k pochutinám tělesným, nýbrž i k potravě ducha. A zde nenabizíme díla nikoho menšího, než Karla Čapka! Je libo Krakatit, R. U. R., Cesta na sever či Matka? Vybírati možno z audio či papírové knihy. Stačí si vybrat, posadit se, k dobré pohodě přibrat čaj a koláč chuti vynikající a váš výlet do říše světové literatury stejně jako přemýšlení nad otázkou, zda poselství Karla Čapka může mluvit k dnešnímu člověku, může započít.
Globální výzvy v osmé - Fast a Slow fashion
Osmá třída se v prvních dnech projektového týdne Globální výzvy seznámila se sedmnácti cíli udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals, SDGs) OSN. Přemýšleli, o kterém z témat by se rádi dozvěděli více. Který cíl byste vybrali Vy? V osmičce zvítězila rovnost mužů a žen a život ve vod. Někteří se rozhodli více zkoumat získávání čisté energie z vesmíru. Témata přinesla středeční živé debaty a nová zjištění. Úterý představilo osmákům dané téma Fast a Slow fashion. Věděli jste, že každou sekundu lidstvo naplní jedno nákladní auto vyhozeného oblečení a 1/3 z něj na sobě nikdo nenosil? Víte, že existuje index transparentnosti módních značek? My jsme si vyzkoušeli upcycling naživo. Rádi bychom na to měli více času, ale v tom daném jsme využili příležitost. Nemusíme tak vyhazovat tričko s nevypratelným flíčkem, známe strategie, jak mu znovu vdechnout život. Jakým dalším kouskům ze šatníku jsme znovu dali šanci a jak, se podívejte sami. A kolik náklaďáků s našimi odpadky se naplnilo vyhozeným oblečením, než jste přečetli náš příspěvek? (Snímky s obrázky udržitelných cílů - zdroj: osn.cz)
28.04. 2023
Stromy v šestce
Šesťáci strávili projektový týden zkoumáním stromů. Jak se rozezná jedle od douglasky? Kudy proudí voda ve stromech? Jak je možné, že si strom vytáhne vodu od kořenů až po poslední lístek? Jak probíhá fotosyntéza? Jak to vypadá, když někomu pomůžeme naštípat a uklidit dříví? Jak chutná dub? Co víme o pralese? Jak přivolat lesního divocha? Šesťákům se podařilo překonat všechny překážky a výzvy, prohloubili své dovednosti v práci se dřevem i ve spolupráci a získali do třídy "mozek stromů". Výstavkou se můžete pokochat na zahradě školy.
Karel Čapek v devítce I
Tak řečený projektový týden se v alfě líně a příjemně šine hlemýždím tempem vpřed. Kladete-li si otázku po předmětu jeho bádání, nemusíte pro odpověď chodit daleko. Nachází se u nedaleké vísky Stará Huť, přesněji v malebném domku ve Strži. Z mlhavých rán nesměle nastupujícího jara se vynořuje postava Karla Čapka. Deváťáci v dnešním dopoledni zahlédli některé její obrysy v životopisných datech tohoto velikána české, ba nebojím se říci světové literatury. Jejich hlavy se plnily historickým kontextem, Pátečníky, názvy divadelních i prozaických her, Čapkovými novinovými sloupky z Lidových novin dvacátých a třicátých let minulého století. Vše uspořádali přehledně v barevnou myšlenkou mapu. Ve středu se vybaveni znalostmi a mnoha otázkami vydají do místa, kde se Karel Čapek při nemilosrdné povodni a neúnavném pokusu o záchranu milovaných rostlin rozstonal. I zde budou hledat odpověď na otázku, zda poselství Karla Čapka může mluvit k dnešnímu člověku.